Hem Om Föreningen Bli medlem Har varit Nyhetsbrev Tips Bilder Debatt Länkar

Om Föreningen

Styrelse Årsmötesval Föreningshistoria Stadgar Bli medlem

Är du intresserad av den skånska industriepoken
och bakgrunden till det samhälle vi lever i?
En förening för att skapa nätverk och bygga upp kunskap om Skånes omvandling under industrialismen och om liv och arbete i det industrialiserade samhället.

Vi vill värna om de anläggningar som finns kvar och öka intresset för industrisamhällets historia i Skåne. Det är viktigt att ta vara på företagsarkiv, människors berättelser och minnen, bilder, föremål och dokument, och att göra dem tillgängliga för alla intresserade.
Vi vill sprida information och stimulera debatt, forsk­ning och opinionsbildning i dessa frågor.

Är du ung och nyfiken på bakgrunden till det samhälle vi lever i? Eller har du själv varit med och vill dela dina minnen och erfarenheter med andra? Då är vi föreningen för dig!

Välkommen till vår förening!

Nyvång

Arlöv

Styrelse
Ordförande
Lars Foberg
Tel: 0413-55 30 71     070-675 77 45
Mejl: ugglebacken1@live.se
Vice ordförande
Anne Louise Kemdal
Tel: 0707-14 03 76
Mejl: kemdal@gmail.com
Sekreterare
Christian Kindblad
Tel: 0735-72 46 32
Mejl: christian.kindblad@telia.com
Kassör
Gabriella Jansson
Tel: 0735-12 57 84
Mejl: gabriella.jansson@raccooncity.se
Ledamot
Niklas Larsson
Tel: 046-15 27 69     070-35 72 969
Mejl: niklas.larsson@vasyd.se
Ledamot
Anders Ödman
Tel: 0708-18 43 00
Mejl: anders.odman@ark.lu.se
Ledamot
Arne Thornberg
Tel: 0704–02 41 16
Mejl: arnethornberg@bredband2.com
Suppleant
Ingrid Andersson
Tel: 0703-26 54 70
Mejl: ingrid.andersson@bahnhof.se
Suppleant
Joakim Frieberg
Tel: 040-12 39 67     070-825 85 70
Mejl: joakim.frieberg@frigjort.com

Revisorer
Revisor
Carl Bergendorff
Tel: 042-26 27 02     070-779 13 66
Mejl: raa@comhem.se
Revisor
Maria Wallin
Tel: 070 38 38 617
Mejl: maria.wallin@riksarkivet.se
 






Valberedning
Jenny Hällström
Tel: 0706 86 40 50
Mejl: jenny.e.hallstrom@gmail.com
Eber Ohlsson
Tel: 040-49 48 01     0709-710 999
Mejl: Eber Ohlsson
Sajt: www.eber.se
Webbredaktör
Eber Ohlsson
Tel: 040-49 48 01     0709-710 999
Mejl: Eber Ohlsson
Sajt: www.eber.se

Hem
Senast uppdaterad 170818 Mejl till föreningen: industrihistoria@gmail.com